Ωρολόγιο Πρόγραμμα Γ' Λυκείου

Η Γ΄ τάξη Ημερήσιου Γενικού Ενιαίου Λυκείου και η Δ΄ τάξη Εσπερινού Γενικού Ενιαίου Λυκείου χωρίζονται σε τρεις Ομάδες Προσανατολισμού:

• Ομάδα Ανθρωπιστικών Σπουδών,
  • Ομάδα Θετικών Σπουδών και
  • Ομάδα Σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής.

Το πρόγραμμα διδασκαλίας της Γ΄ τάξης Ημερήσιου Γενικού Λυκείου και της Δ΄ τάξης Εσπερινού Γενικού Λυκείου περιλαμβάνει μαθήματα Γενικής Παιδείας και Μαθήματα Προσανατολισμού. Οι μαθητές υποχρεούνται να παρακολουθούν τα μαθήματα της Ομάδας Προσανατολισμού που επιλέγουν, καθώς και τα Μαθήματα Γενικής Παιδείας.

Ειδικά οι μαθητές της Γ΄ τάξης Ημερήσιου Γενικού Λυκείου παρακολουθούν και ένα Μάθημα Επιλογής.

Τo ωρολόγιο πρόγραμμα των Μαθημάτων Γενικής Παιδείας της Γ΄ τάξης Ημερήσιου Γενικού Λυκείου είναι το εξής (μέσα σε παρένθεση οι ώρες ανά μάθημα). Πατώντας επάνω στον τίτλο του μαθήματος μπορείτε να δείτε τις οδηγίες διδασκαλίας του Υπουργείου για το αντίστοιχο μάθημα.

ΣΥΝΟΛΟ 15

Το ωρολόγιο πρόγραμμα των Μαθημάτων Προσανατολισμού της Γ΄ τάξης Ημερήσιου Γενικού Λυκείου είναι το εξής:

Ομάδα Προσανατολισμού ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

Ομάδα Προσανατολισμού ΘΕΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

ΜΑΘΗΜΑ ΩΡΕΣ

Ομάδα Προσανατολισμού ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

ΜΑΘΗΜΑ ΩΡΕΣ

• ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ (5)
  • ΑΟΘ (Αρχές Οικονομικής Θεωρίας) (3)
  • ΙΣΤΟΡΙΑ (3)
  • ΑΕΠΠ (Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον) (2)
  • ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ (2)

ΣΥΝΟΛΟ 15

Τα Μαθήματα Επιλογής της Γ΄ τάξης Ημερήσιου Γενικού Λυκείου διδάσκονται δύο (2) ώρες και οι μαθητές της επιλέγουν μεταξύ των εξής προσφερόμενων μαθημάτων:

1. Δεύτερη Ξένη γλώσσα (Αγγλικά ή Γαλλικά ή Γερμανικά),
  2. Ελεύθερο Σχέδιο,
  3. Γραμμικό Σχέδιο,
  4. Ιστορία της Τέχνης,
  5. Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων και Υπηρεσιών (ΑΟΔΕΥ).

Όσοι μαθητές επιθυμούν να προετοιμαστούν για τις εξετάσεις των Ειδικών Μαθημάτων Ελεύθερου Σχεδίου και Γραμμικού Σχεδίου, δύνανται να δηλώσουν ότι θέλουν να παρακολουθήσουν και τα δύο μαθήματα, εκ των οποίων το ένα θα διδάσκεται μετά τη λήξη του ημερήσιου ωρολόγιου προγράμματος.

Στη Δ΄ τάξη Εσπερινού Γενικού Λυκείου δεν προβλέπονται μαθήματα επιλογής.

Δήλωση Ομάδας Προσανατολισμού και μαθήματος επιλογής

Οι μαθητές πρέπει να οριστικοποιήσουν την Ομάδα Προσανατολισμού που επιθυμούν να παρακολουθήσουν το αργότερο μέχρι την 20η Σεπτεμβρίου. Για τη δημιουργία τμήματος Ομάδας Προσανατολισμού απαιτούνται τουλάχιστον ένδεκα (11) μαθητές και μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις έξι (06).

Οι μαθητές πρέπει επίσης να οριστικοποιήσουν το μάθημα επιλογής που επιθυμούν να παρακολουθήσουν το αργότερο μέχρι την 30η Σεπτεμβρίου. Για τη δημιουργία τμήματος επιλογής απαιτούνται τουλάχιστον οκτώ (08) μαθητές.

Μπορείτε να κατεβάσετε και να συμπληρώσετε το έντυπο δήλωσης εδώ.

• Νόμος 4327/2015 (ΦΕΚ 50Α), Άρθρο 1
  • ΥΑ 116883/Δ2/29-07-2015 (ΦΕΚ 1589Β)